Depresja w ciąży

Depresja w ciąży. Depresja obejmuje uczucie smutku, niepokoju lub pustki, które przeszkadzają w codziennych czynnościach. Około 13 procent kobiet w ciąży i młodych matek cierpi na depresję. Objawy depresji mogą być łagodne lub ciężkie, ale lekarze mogą leczyć prawie wszystkie z nich. Kobiety cierpiące dłużej niż dwa tygodnie i podejrzewające że to ich dotyka Depresja w ciąży powinny skontaktować się z lekarzem.

Co powoduje depresję w ciąży?

Rodzinna historia problemów ze zdrowiem psychicznym, zmiany w chemii mózgu, które zachodzą podczas ciąży, stresujące wydarzenia życiowe i hormony przyczyniają się do depresji podczas ciąży.

Jakie są objawy depresji w ciąży?

Objawy depresji w ciąży obejmują uczucie:

  • Smutek
  • Niepokój
  • Zły humor
  • Beznadziejność
  • Depresja poporodowa



Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa występuje po porodzie. Gwałtowna zmiana poziomu hormonów po porodzie lub spadek poziomu hormonów tarczycy po porodzie może prowadzić do depresji poporodowej. Do depresji poporodowej mogą przyczyniać się inne czynniki, takie jak zmęczenie, uczucie przytłoczenia, wątpliwości co do możliwości bycia dobrą mamą i brak wolnego czasu.

Kobiety zmagające się z depresją w ciąży lub depresją poporodową powinny:

  • Porozmawiaj ze swoim lekarzem
  • Śpij jak najwięcej
  • Unikaj próby bycia „idealną” mamą
  • Poproś przyjaciół i rodzinę o pomoc
  • Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o uczuciach
  • Spróbuj znaleźć wolny czas
  • Dołącz do grupy wsparcia

Mniej powszechne powikłania ciąży obejmują:

Niedokrwistość – Niedobór żelaza może powodować uczucie zmęczenia, duszność i bladość skóry.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – Chociaż nudności i wymioty są normalne we wczesnych stadiach ciąży, niektóre kobiety doświadczają ciężkich, długotrwałych objawów. Przyczyna jest nieznana, ale hyperemesis gravidarum może powodować utratę wagi, odwodnienie i uczucie omdlenia.
Infekcje – Mycie rąk i unikanie ryzykownych pokarmów może zapobiec większości infekcji.



Infekcje dróg moczowych (ZUM) – Infekcje bakteryjne dróg moczowych mogą powodować ból podczas oddawania moczu, gorączkę i nudności.

Czy depresja w ciąży ma wpływ na dziecko?

Depresja podczas ciąży ma także wpływ na dziecko oraz w niektórych przypadkach może przyczynić się do poronienia lub do przedwczesnego porodu przedwczesnego. Depresja podczas ciąży może mieć również wpływ na problemy rozwojowe. Bardzo często depresja jako choroba wiąże się z zaburzeniem relacji między mamą a dzieckiem. Wzrasta także ryzyko wystąpienia w przyszłości depresji u dziecka.

Leczenie depresji podczas ciąży?

Świadomość depresji jest podstawowym oraz najważniejszym krokiem do podjęcia poszukiwania pomocy. Gdy podejrzewasz u siebie depresje należy zwrócić się do swojego lekarza i porozmawiać z nim o swoich objawach. Lekarz prowadzący ciążę odpowiednio zareaguje i omówi z Tobą opcje leczenia. Rozróżniamy leczenie depresji, która już wystąpiła przed ciążą oraz tę która wystąpiła podczas ciąży.

Jakie są opcje leczenia dla kobiet w ciąży?:

  • grupy wsparcia,
  • prywatna psychoterapia,
  • leki

Depresja, która wystąpiła przed ciążą

Częstymi przypadkami są gdy w ciążę zachodzi pacjentka, która już od pewnego jakiegoś czasu choruje na  zaburzeni depresyjne i podjęła leczenie. W takiej sytuacji istnieje kilka możliwości na leczenie depresji pod czas ciąży. O ile stan kobiety pozwala to jedną z dróg leczenia jest redukcja dawkowania leków do minimalnej skutecznej dawki. Innym przypadkiem jest gdy kobieta w ciąży przyjmuje lek, który, o którym wiadomo, że dalsze jego przyjmowanie może zagrażać dziecku. Wówczas lepszą opcją jest zmiana dotychczas przyjmowanego leku na taki, który jest znany i wiadomo, że jego stosowanie w znacznie mniejszy sposób może zagrozić płodowi.

Depresja, która wystąpiła w trakcie ciąży

Innym przypadkiem leczenia depresji w ciąży jest gdy dochodzi do sytuacji, kiedy zaburzenia depresyjne pojawiają się dopiero w czasie trwania ciąży. W tym przypadku najlepszą opcją jest przyjęcie leczenia terapeutycznego. Oczywiście w przypadku gdy pierwsze rozwiązanie nie przynosi rezultatów to możliwe jest podjęcie przyjmowania leków, jednak jest to bardziej ryzykowne dla płodu i należy przy tym zachować bardzo dużą ostrożność. Stosowanie leków depresyjnych powinno w ogóle być pominięte w pierwszym trymestrze ciąży.

Zawsze należy pamiętać, że gdy decydujemy się na przyjmowanie leków antydepresyjnych podczas ciąży to mogą one wiązać się z ryzykiem wywołania różnych wad u płodu. Każde leczenie farmakologiczne depresji w ciąży wiąże się z pewnym ryzykiem, możliwe jest jednak stosowanie preparatów, których stosowanie związane jest z najmniejszym ryzykiem. Decyzje należy podejmować zawsze po przeanalizowaniu wszystkich możliwych korzyści oraz potencjalnych zagrożeń dla matki i płodu.